جوراب نانو ضد بو که خاصیت خود تمیز شوندگی دارد!

نانوتکنولوژی حوزه جدیدی از کاربردهای تکمیلی تکمیل نانو را به صنعت نساجی آورده است.

پوشش سطح منسوجات و جوراب نانو ضد بو با نانوذرات به یک روش رایج برای تولید سطوح بسیار فعال تبدیل شده است که دارای خاصیت مسدود کنندگی UV، ضد میکروبی، ضد شعله، دفع آب یا خود تمیز شوندگی هستند.

در حالی که خواص ضد میکروبی توسط نانو نقره اعمال می شود، خواص مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش، خود تمیز شوندگی و ضد شعله توسط پوشش های حاوی اکسید روی یا نانوذرات اکسید تیتانیوم ایجاد می شود.

قرن هاست که نقره برای پیشگیری و درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است.

نقره به عنوان یکی از قدیمی ترین عوامل ضد میکروبی شناخته شده است و به طور موثری در برابر باکتری ها، قارچ ها و ویروس های مختلف استفاده شده است.

اثر ضد باکتریایی نقره ممکن است به دلیل انسداد مسیرهای آنزیم تنفسی و تغییر DNA میکروبی و دیواره سلولی باشد.

جوراب

استفاده بالقوه از پوشش‌های سطح ضد میکروبی از پزشکی، که در آن عفونت دستگاه‌های پزشکی با هزینه‌های بهداشتی قابل توجهی همراه است، تا صنعت ساخت‌وساز و صنعت بسته‌بندی مواد غذایی را شامل می‌شود.

لایه‌های نازکی که حاوی نقره هستند به‌عنوان پوشش‌های کاندید امیدوارکننده دیده می‌شوند.

در حال حاضر حتی جوراب های ضد بو و ضد باکتری وجود دارد که با نانوذرات نقره درمان می شوند.

اکنون محققان در سوئیس بررسی کرده‌اند که در حین شستشو چه اتفاقی برای این منسوجات نانوذرات نقره می‌افتد.

دانشمندان رهاسازی نانوذرات در آب لباسشویی را از 9 منسوجات مختلف، از جمله برندهای مختلف جوراب ضد بو که در بازار موجود است، مورد مطالعه قرار دادند.

مطالعاتی از این دست به حل این سوال کمک می‌کند که احتمال رها شدن نانوذرات از منسوجات نانوفصل در محیط چقدر است.

برند نواک، رئیس گروه ارزیابی و مدیریت ریسک زیست‌محیطی در Empa- می‌گوید: «ما دریافتیم که کل آزاد شده به طور قابل‌توجهی از کمتر از 1 تا 45 درصد از کل نانو نقره موجود در پارچه متفاوت است و بیشتر آنها در اولین شستشو ظاهر می‌شوند.

آزمایشگاه فدرال سوئیس برای آزمایش و تحقیقات مواد، به Nanowerk می گوید.

این نتایج پیامدهای مهمی برای ارزیابی ریسک منسوجات نقره و همچنین برای مطالعات سرنوشت زیست محیطی نانو نقره دارند، زیرا نشان می‌دهند که تحت شرایط خاصی مربوط به شستشو، عمدتاً ذرات درشت حاوی نقره آزاد می‌شوند.»